samayetorshiz

آموزشی -فرهنگی

آموزش کاردستی با وسایل دوریختنی

کاردستی با برگ درخت

کاردستی و کلاژ زیبای طاووس با استفاده از برگ درخت و گلبرگ قرمز رنگ گل رز

کاردستی با برگ درخت

کاردستی و کلاژ زیبای طاووس با استفاده از برگ درخت و گلبرگ قرمز رنگ گل رز

کلاژ طاووس

در اینجا هم کاردستی زیبای درخت با استفاده از ترکیبی از نقاشی برای تنه درخت و برگها ی خشک شده نمایش داده شده است:

 

کاردستی درخت با برگ های خشک

و این هم  کاردستی یک بوقلمون زیبا که با برگهای خشک درختان درست شده است:

 

کاردستی بوقلمون با برگ درخت

 

 

 

 

 


و این هم تعدادی کاردستی عروسکی که با چوب بستنی ، برگ خشک و چشمهای تزیینی درست شده است

کاردستی عروسکی با برگ درخت و چوب بستنی

امیدورایم این کاردستی ها را با کودکان درست کنید و کنار بچه ها لحظات شادی را داشته باشید. از نظر سطح  این کاردستی ها برای سنین مهد کودک و پیش دبستانی و نیر دوره ابتدایی مناسب هستند..

 

کاردستی های جالب حیوانات با سنگ

اگر یک روز مثلا سیزده به در ! برای پیک نیک به همراه بچه ها به کنار رودخانه رفتید،  تعدادی سنگ کوچک و بزرگ جمع کنید و بعد زیباترین کاردستی های تزیینی را با استفاده از ایده های کاردستی های  این نوشته  درست کنید. در این نوشته  طرز ساخت کاردستی های پاندا ،سگ خالدار ، سیل ، کفش دوزک و موش کتابدار با استفاده از سنگ نشان داده شده است.

مواد لازم برای این کاردستی ها  چسب – از نوع قوی – قدری خمیر بازی ، رنگ گواش یا اکریلیک ، قلم مو ،  تعدادی سنگ با ابعاد و شکل های مختلف و البته قدری حوصله و خلاقیت  می باشد.

 

 

 

 

توضیح: هر جا سنگ ها خوب روی هم قرار نگرفتند و نتوانستید چسب بزنید می توانید از خمیر بازی به عنوان واسط استقاده کنید.

برای درست کردن کاردستی جالب سگ خالدار نگهبان با سنگ،  به یک سنگ بزرگ  برای بدن ، یک سنگ بیضی شکل برای سر ، و دو تا سنگ کشیده و کوچکتر برای گوشها و یک سنگ قلمی برای دم نیاز دارید.

خال خال بدن این سگ هم با استفاده از خمیر بازی سفید درست شده است.

. اما چرا سگ نگهبان؟    … چون  می توانید برای نگه داشتن دراتاق ها ی منزلتان ، از این کاردستی تزیینی استفاده کنید.

و این هم کفش دوزک های زیبا که روی کاردستی برگ قرار گرفته اند. برای رنگامیزی بدن این پینه دوز ها  از رنگ اکریلیک و یا گواش استفاده کنید. رنگ گواش در آب حل می شود و برای افزایش دوام آن می توانید از اسپری ها براق کنند به عنوان فیکساتور استفاده کنید.

 

و این هم سیل های زیبا ، هنرمندان سیرک ، که با استفاده از سنگ درست شده اند و می توانند برای تزیین اتاق کودکان استفاده شوند.

 

این هم یک کاردستی کاملا کاربردی است که  به دلیل سنگینی و وزن زیاد به خوبی برای نگه داشتن  کتابهای کتابخانه بچه ها قابل استفاده است.

می توانید زیر این کاردستی قدری فویل یا فوم بچسبانید که روی کتابخانه خط نیندارد و یا کف کاردستی را با سمباده صاف و صیقلی کنید.

 

فراموش نکنیم درست کردن کاردستی یکی از بهترین راه ها برای پرورش کودکان  خلاق است و ارزش وقت صرف شده و قدری ریخت و پاش را دارد!

m

ساخت کاردستی های  کاربردی  و جالب با استفاده از پاستا / ماکارونی آموزش داده می شود.

مواد لازم اصلی  برای درست کردن این کاردستی ها عبارتند از: پاستای فرمی در شکل های متنوع، رنگ ( ترجیحا اکریلیک)؛ قلم مو ، چسب حرارتی ، چسب مایع معمولی

برای درست کردن کاردستی جامدادی با تزیینات پاستا، یک بطری شیر خالی را بشویید وبگذارید خشک شود.بعد ان را تا ارتفاعی که برای جامدادی مناسب است؛ ببرید.  سپس آن را رنگ امیزی نمایید.

تکه های ماکارونی خشک را رنگامیزی نمایید و بگذارید تا خشک شود.

ماکارونی های رنگامیزی شده را به سلیقه خودتان با چسب مایع یا حرارتی روی آن بچسبانید.

نمونه دیگری از این کاردستی را که در آن از پاستا  برای درست کردن پوستر و یا کارت های بزرگ استفاده شده است را در تصویر زیر می بینید.

در این کاردستی از پاستای فرمی روی مقوا استفاده شده است. بچه ها می توانند این پوستر ها را برای مناسبت های مختلف مثل تولد، روز مادر یا پدر درست کنند و هدیه بدهند!

  

.

کاردستی های جالب و آسان با دکمه -۱

در اغلب خانه ها دکمه های تک شده در سایز ها و رنگهای مختلف وجود دارد که بدون استفاده مانده اند. در این نوشته از کاردستی های بازیافتی،

طرز درست کردن کولاژ وکاردستی هایی ساده و جالب  با استفاده دکمه ها،  نشان داده شده است.

این کاردستی ها بسیار ساده ساخته می شوند . وسایل لازم برای این کاردستی ها چسب ؛ قیچی ؛ مقوا و کاغذ های رنگی است.

به عنوان نمونه،  کارت تبریک زیبای بالا به سادگی با بریدن تکه هایی از کاغذ رنگی به شکل دایره و نیز بریدن شکل  تنه درخت و چسباندن آن به همراه دکمه روی مقوا درست شده است.

این کاردستی زیبا و جالب، با بریدن مقوای قهوه ای رنگ به عنوان تنه و چسباندن آن روی مقوای دایره شکل خاکی رنگ دیگری درست شده است. بعد با استفاده از دکمه هایی با رنگهای قرمز، زرشکی، زرد و .. یک درخت زیبا و پر گل درست شده است.

 

درخت زیبای زیر هم با استفاده از تعداد زیادی دکمه قهوای برای تنه و دکمه سبز برای برگها درست شده است. توجه نمایید که از دکمه هایی با سایه های کمرنگ و پررنگ سبز و قهوه ای استفاده شده است که حالت سایه روشن به کار داده است.

در عکس های زیر هم انواع دیگری از کاردستی های جالب را مشاهده می کنید.

توضیح مهم : از آنجا که یکی از اهداف کاردستی ها،  پرورش خلاقیت کودکان است سعی نمایید از کودک بخواهید خودش طرحی برای دکمه ها بدهد و در صورت نیاز از تصاویر این نوشته ایده بگیرید.

درست کردن این کاردستی برای سنین مهد کودک و کلاس اول و دوم دبستان مناسب است هر چند انواع این کاردستی زیبا می تواند توسط بزرگسالان هم برای تزیین یا به صورت کارت تبریک ساخته شود.

کاردستی آسان گل کاغذی

این کار دستی جالب و زیبا ،  با استفاده از کاغذ و نقش دست بچه ها درست می شود.

روش درست کردن این گلهای زیبا در اینجا آموزش داده شده است.

ابتدا دست کودک را روی  کاغذ قرار داده و مانند تصویر، دورش را روی کاغذ خط بکشید.

حال از کودک بخواهید دور این تصویر را قیچی نماید.

توجه نمایید که کار با قیچی، مهارت دست و انگشتان کودک را تقویت می کند.

برای ایمنی بیشتر خردسالان، از قیچی های مخصوصی که تیغه پلاستیکی دارند و تیز و خطرناک نیستند، استفاده نمایید.

در این مرحله مشابه شکل زیر، کاغذ بریده شده را دور یک شی مخروطی شکل لوله نمایید تا فرم بگیرد.

در مرحله بعد محل انگشتان کودک را که در کاردستی گلبرگ گل خواهد بود، با استفاده از خودکار  مانند تصویر زیر فرم دهید.

در این مرحله با استفاده از ساقه های مورد استفاده برای گل سازی ساقه ها را مانند شکل درست نمایید. برای این کار می توانید از کاغذ لوله شده هم استفاده نمایید.

در این مرحله دور گلها را با یک روبان ببندید. دست گل کاغذی شما آماده است. امیدواریم این کاردستی آسان را با بچه ها درست کنید.

با یک تکه کاغذ  و زدن چند تا روی آن، میتوانید این کلاه زیبا را درست کنید:

این کلاه را برای جشن تولد بچه ها، برای گذاشتن روی سر عروسک ها و… می توانید استفاده نمایید.

همچنین معلمان  فارسی و زبان انگلیسی می توانند برای یادگیری املای کلمات دشوار، این کلمات را روی لبه کلاه بچسبانند بعد هر بچه ای در کلاس درس،  کلاه یک کلمه را روی سرش بگذارد و بچه های دیگر هجی کنند.

اریگامی ها اغلب با کاغذ مربع شکل شروع می شوند لیکن برای این اریگامی نیاز به کاغذ مستطیل مانند تصویر زیر دارید. می توانید یک گوشه کاغذ مربع را ببرید تا  تبدیل مستطیل شود. بعد مانند عکس های زیر آن را دو بار در امتداد ضلع های کوتاه و بلند تا کنید تا خطوط تقارن به دست آیند.

توضیح : برای اینکه اندازه سر کودک با کلاه متناسب باشد، دور سر کودک را اندازه بگیرید و به آن حدود ۲ تا ۳ سانت اضافه کنید بعد عدد به دست آمده را بر دو تقسیم کنید، آن عدد باید برابر عرض کاغذ مستطیل شکل بالا باشد.

مثلا اگر دور سر کودکی ۳۰ سانتی متر باشد و شما بخواهید ۲ سانتی متر هم بیشتر باشد که فضای حرکت داشته باشد، آن وقت ۳۰+۲ برابر ۳۲ و ۳۲:۲ برابر ۱۶ می شود. عرض کاغذ باید ۱۶ سانتی متر باشد.

حال دو گوشه کار را مثل تصویر زیر به شکل مثلث تا کنید. توجه کنید هر چه قسمت با قیمانده و تا نخورده عریض تر باشد، لبه کلاه پهن تر می شود.

حال مانند تصاویر زیر لبه کلاه را تا کنید:

کلاه کله قندی و زیبای شما آماده است:

نمونه ای از کلاه آموزش دیکته در تصویر زیر آمده است:

بیاییم یادگیری را برای کودکان لذت بخش کنیم!

در اینجا طرز ساختن اوریگامی  آسان خرگوش آموزش داده شده است.

مثل تمام اریگامی ها شروع کار با یک کاغذ مربع شکل است.

کاغذ مربع شکل را از قطر ما نند عکس زیر تا کنید تا یک مثلث درست شود.

حال این مثلث را از راس مانند تصویر زیر تا نمایید تا یک مثلث کوچکتر به دست آید.

در واقع در مرحله قبل خط تقارن را به دست آوردید.  حال تا را باز نمایید. اریگامی شما در این مرحله مثل شکل زیر خواهد بود.

حال وتر این مثلث را مثل تصویر زیر به سمت داخل تا کنید.

در این مرحله ضمن دقت به عکس زیر، گوشه کار را به بالا تا نمایید تا یکی از گوشهای خرگوش کاغذی شکل بگیرد.

همین کار را در طرف دیگر هم انجام دهید تا نهایتا اریگامی شما شبیه تصویر زیر شود.

در این مرحله پایین کاغذ را به داخل قدری تا نمایید.

کار را پشت و رو نمایید. خرگوش باهوش کاغذی شما آماده است.

به سلیقه خوتان صورت خرگوش را تکمیل نمایید.

از نظر سطح سختی، این اریگامی ساده است و در ۷ مرحله درست می شود . اریگامی این نوشته، برای سنین مهد کودک و پیش دبستان و دوره ابتدایی مناسب است.

نکته آموزشی : در این اریگامی می توانید بر حسب سن و مقطع تحصیلی کودک، مفاهیمی مثل اشکال هندسی ( مثلث ، مربع) ، مفهوم خط تقارن و تقارن، شکل های متقارن ،  مفهوم زاویه ها و زاویه های قائمه را برای کودکان حین کار توضیح دهید.

تعداد بازدید این نوشته :۷۰۲۲

برای سرگرمی آموزشی اریگامی فقط به یک  تکه کاغذ مربع شکل نیاز دارید. پس بچه ها را صدا کنید و با هم ساخت این کاردستی جالب را شروع کنید!

در ادامه؛ آموزش مرحله به مرحله اریگامی / اوریگامی آسان ماهی قرمز به صورت انیمیشن آمده است. همچنین یک طرح زیبا از کلاژ با استفاده از این اریگامی نیز در ادامه آمده است که می توانید از آن برای تزیین اتاق بچه ها و به عنوان تابلو استفاده نمایید.

برای ساخت کاردستی جالب و جدید ماهی ، ابتدا یک برگ کاغذ مربع شکل قرمز رنگ بردارید. بعد روی ویدوئوی آموزشی اریگامی ماهی قرمز در پایین صفحه کلیک کنید و مطابق با آن کاغذ را تا کنید تا ماهی قرمز درست شود.

در این ویدئوی آموزشی ابتدا برای شروع دکمه Start را بزنید. بعد میتوانید با استفاده از دکمه Forward  و Back به جلو و عقب بروید ویا اینکه با استفاده از دکمه Stop ویدئو را نگه دارید تا بتوانید به طور همزمان اریگامی ماهی قرمز را درست کنید.

توضیح : این ویدئوی آموزشی اریگامی / اوریگامی ، بسیارکم حجم است و برای اینترنت های کم سرعت هم مناسب است، ولی ممکن است اگر سرعت اینترنت شما خیلی کم باشد، بارگذاری این ویدئو چند دقیقه طول بکشد.

پس از درست کردن این اریگامی می توانید آن را روی یک برگ مقوا یا کاغذ بچسبانید و دورش را به همراه کودک نقاشی کنید. یک گیاه دریایی را هم روی مقوا کشیده و از کودک بخواهید دورش را ببرد. سپس مثل عکس زیر با چسباندن اریگامی ماهی ها و گیاه دریایی روی مقوا، یک کلاژ / کولاژ زیبا درست کنید و با یا بدون قاب برای تزیین اتاق بچه ها استفاده کنید. b

اریگامی سگ

اریگامی را شاید بتوان ارزان ترین کاردستی دنیا نامید.  اوریگامی هنری است ژاپنی که در آن کاردستی، فقط با استفاده از یک برگ کاغذ مربع شکل  وتا کردن آن درست می شود.

در اینجا روش درست کردن اریگامی ساده سگ آموزش داده شده است.

ابتدا کاغذ مربع شکل را مانند تصویر زیر از قطر تا نمایید.

حال یک تای دیگر هم – روی محور تقارن مثلث به دست آمده – بزنید و باز کنید . بعد مانند تصویر زیربرای درست شدن گوش این سگ، تای دیگری بزنید.

گوش دیگر سگ را هم با تا زدن مثل شکل زیر درست کنید.

در این مرحله با یک تای دیگر، همانند عکس زیر دهان سگ را درست نمایید.

در این مرحله  با کشیدن / یا چسباندن چشم و بینی اوریگامی سگ را کامل نمایید. برای چشم می توانید از چشم های عروسکی، عدس رنگ شده ویا یک تکه مقوای سیاه استفاده نمایید.

د

در صورت تمایل می توانید با باز کردن تای محل دهان، مثل شکل زیر، اریگامی سگ با دهان باز داشته باشید.

- یکی از انواع بسیار خوب کاغذ برای اریگامی کاغذ های کادو ( ساده و یا طرح دار) هستند که چنانچه مانند تصویر اول این نوشته دارای طرحی مرتبط و مناسب باشند، زیبایی اریگامی را دو چندان می کنند.

- برای دانش آموزان دوره ابتدایی می توانید متناسب سن آنها ، مفاهیم هندسی مانند مفهوم اشکال مربع، مثلث، محور تقارن و قطر را با درست کردن این اریگامی توضیح دهید.

این اوریگامی مناسب دوره پیش دبستانی و دبستان است

آموزش اریگامی زیبای قو

اریگامی هم هنر است و هم مهارت. با انجام اریگامی به همراه کودکان ، ضمن سرگرم کردن آنان ، مهارت های مغزی، مهارت های حرکتی و خلاقیت کودکان افزایش می یابد.

برای درست کردن اریگامی، هر دو دست کودک درگیر می شود و هر دو نیمکره مغز به فعالیت واداشته می شود .اریگامی  در پرورش خلاقیت کودکان مفید است.

در ادامه؛ آموزش مرحله به مرحله اریگامی / اوریگامی آسان قو به صورت ویدئویی آمده است. این اریگامی نسبتا ساده است و برای مقاطع دبستان و بالاتر مناسب است.

ابتدا یک برگ کاغذ مربع شکل دو رو به رنگ دلخواه انتخاب کنید. بعد روی ویدوئوی آموزش تصویری اوریگامی / اریگامی قو در پایین صفحه کلیک کنید.

در این ویدئوی آموزشی ابتدا برای شروع دکمه Start را بزنید. بعد میتوانید با استفاده از دکمه Forward  و Back به جلو و عقب بروید ویا اینکه با استفاده از دکمه Stop ویدئو را نگه دارید تا بتوانید به طور همزمان کاردستی  قوی زیبا را درست کنید.

انیمیشن آموزش مرحله به مرحله اریگامی قوی زیبا را از اینجا مشاهده نمایید.

توضیح : ویدئوی آموزشی اریگامی / اوریگامی آسان قو ، بسیار سبک است و برای اینترنت های کم سرعت هم مناسب است، ولی امکان دارد اگر سرعت اینترنت شما خیلی کم باشد، بارگذاری این ویدئو کمی طول بکشد.

بچه ها به خصوص دختر بچه ها علاقه خاصی به گل ها دارند و کاردستی گل برای آنها از جذابیت برخوردار است . کاردستی آسان و زیبای گل با کاغذ کشی، به مواد اولیه کمی نیاز دارد و به آسانی در مدت کوتاهی درست می شود.  این گلهای زیبا می توانند برای تزیین اتاق کودکان و نیز خانه استفاده شوند.

در ادامه روش درست کردن این گلهای زیبای کاغذی آموزش داده شده است:

مواد لازم برای این کاردستی زیبا، سه برگ کاغذ کشی ( یا دستمال کاغذی رنگی) در دو رنگ هماهنگ ( مثلا صورتی و بنفش یا زرد و نارنجی و..)

یک تکه کش نازک

و البته کمی حوصله وعلاقه!!!

ابتدا مانند عکس زیر سه لایه کاغد را روی هم قرار دهید.

حال  مانند تصویر زیر با دقت آن را به شکل آکاردئونی  و یک در میان به زیر و به رو ، با گام های مساوی تا کنید ( شبیه درست کردن بادبزن کاغذی)

پس از چند بار تا کردن، کاردستی به شکل زیر در می آید.

حال مانند کودک تصویر زیر، وسط کار را با دست جمع نمایید.

سپس وسط کار را با کش نازک ببندید. در صورت تمایل  در این مرحله، می توانید سر گل برگها را با قیچی به صورت زیگ زاگ و یا به صورت قوس دار ببرید.

در این مرحله به آرامی لایه های کاغذ را مانند شکل زیر از هم جدا نمایید و فرم دهید تا شکل مناسب را پیدا کند.

پس از فرم دادن، گل زیبای شما آماده است.

این کاردستی آسان را می توانید با موادی مثل سفره های نازک و ورقهای پلاستیکی نازک هم درست کنید.

کاردستی این نوشته برای سنین مهد کودک ، پیش دبستانی و دبستان مناسب است و زمان درست کردن آن حداکثر ۱۰ دقیقه برآورد می شود

کاردستی زیبا و آسان دانه برف

کاردستی که در این جا آموزش داده شده، بسیار ساده و زیباست. مواد لازم برای درست کردن این کاردستی تزئینی  و بازیافتی عبارتند از:

چوب بستنی – حداقل ۶ عدد

دکمه های رنگی – به تعداد کافی

نخ نامرئی و یا کشهای قیطانی نازک

چسب و قیچی

 

ابتدا چوب های بستنی را مشابه تصویر دو به دو روی هم بچسبانید. توجه نمایید که فاصله ها به صورت منظم و مساوی باشند. پس از چسباندن دو چوب بستنی به هم ، سومی را به آن بچسبانید. سپس دکمه ها را مشابه شکل  در دور تا دور و وسط کار  بچسبانید. پس از اینکه چسب ها کاملا خشک شدند، نخ نامرئی و یا کش نازک را به آن وصل نمایید.

مثل همیشه توصیه می کنیم برای پرورش خلاقیت بچه ها از تفکر قالبی برای کپی کردن یک طرح بپرهیزید. به همین منظور انواع دیگری از این کاردستی در تصاویر زیر آمده است که بتوانید از آنها برای درست کردن این کاردستی آسان و زیبا بهره ببرید.


حین کار از کودکان بر حسب سن و توانایی ها شان کمک بگبرید.

کودکان کوچکتر می توانند دکمه را انتخاب کرده و به شما بدهند و بچه های بزرگتر می توانند در زدن چسب و کارهای دیگر کمک کنند.

از این کاردستی بسیار ساده و زیبا می توانید برای تزیین اتاق بچه ها استفاده نمایید.

کاردستی زیبا و آسان گوسفند ناقلا

در این کاردستی ساده و جالب، طرز درست کردن گوسفند ناقلا از مواد ساده و دور ریختنی  یاد داده می شود.

این کاردستی بسیار ساده و آسان است برای تمام سنین از مهد کودک تا بزرگسالان مناسب است.

مواد لازم برای این کاردستی عبارتند از : روزنامه باطله، چسب کاغذی ، پنبه ، چسب مایع ، نی نوشابه ، مقوا ( می توانید از مقوا های دور ریختنی هم استفاده نمایید و آن را با ماژیک به رنگ سیاه در آورید).

نخست روزنامه را مچاله نمایید و قدری فشار دهید تا محکم شود. بعد دورش را با چسب کاغذی مثل عکس زیر کاملا بپوشانید.

این قسمت،  بدن گوسفند خواهد شد. در مرحله بعد مانند شکل بایستی سوراخهایی درون بدون گوسفند ایجاد نمایید تا پاهایش را درون آن قرار دهید.

برای اینکار بچه ها ی توانند از یک خودکار و یا مداد استفاده کنند و آن را با فشار و به حالت چرخشی درون تن گوسفند ببرند.

بعد  نی های سیاه رنگی را که بریده اید ، مانند تصویر زیر درون این سوراخها قرار دهید تا پاهای گوسفند ناقلا درست شود.

 

توجه نمایید که پاها را از نظر قد و طول طوری تنظیم نمایید که گوسفند به خوبی بایستد و مثلا یکی از پاهایش کوتاه و دیگری بلند نباشد.

در صورتیکه نی مشکی نداشتید می تواند یک تکه مقوای سیاه را لوله نمایید و به عنوان پای گوسفند استفاده نمایید.

حال بایستی تعداد زیادی گلوله پنبه ای درست نمایید. اغلب بچه ها  حتی بچه های کوچک  می توانند در این بخش کار به خوبی کمک کنند و معمولا به این قسمت کار علاقه خاصی دارند.

بعد به تن گوسفند چسب بزنید و گلوله های پنبه ای را مانند عکس زیر بچسبانید. دقت نمایید هیچ قسمت از پوست گوسفند بدون پشم نماند.

حال نوبت به صورت گوسفند و گوشهایش می رسد.

کودکان بزرگتر می توانند این صورت را خودشان نقاشی کنند  بچه های کوچکتر می توانند در بریدن آن کمک کنند.

طرز درست کردن این مرحله از کاردستی در شکل زیر آمده است.

برای اینکار، روی مقوا یک بیضی برای صورت ، دو شکل برگ برای گوشها و دو دایره بزرگ سفید و دو دایره کوچک سیاه برای چشمها کشیده و ببرید.

و در آخرین مرحله از این کاردستی جالب، قطعات صورت  و گوشها را روی تن گوسفند بچسبانید.

گوسفند ناقلای شما آماده است!

امیدواریم انواع مختلف این کاردستی فوق العاده  را درست نمایید و از درست کردن آن با کودکان لذت ببرید.

نکته آموزشی : همانند بقیه کاردستی ها، همواره روی خلاقیت کودکان تاکید داشته باشید . مثلا چنانچه قسمتی از مواد اولیه را ندارید، از کودک بپرسید از چه چیزی به عنوان جایگزین می توان استفاده کرد؟ یا مثلا از بچه بپرسید چه تغییری می شد در این کاردستی ایجاد کرد که جالب تر شود؟ یا چه کاردستی های دیگری را می توان از این مواد اولیه درست کرد؟

برای پرورش کودکان خلاق، ذهن کودک را به چالش بکشید تا توانایی حل مسئله را بیاموزد. هر جا که فکر کردید نیاز به کمک دارد، او را  با طرح سوالات مرتبط راهنمایی کنید.

.

کاردستی جامدادی با قوطی خالی کنسرو

یکی از راه های خوب برای آماده کردن بچه ها برای شروع سال تحصیلی درست کردن کاردستی های جالب و مربوط به درس و مدرسه است.

در این کاردستی جالب و سریع با استفاده از یک قوطی خالی کنسرو یک جامدادی درست می کنیم.

کاردستی جامدادی با قوطی کنسرو

ابتدا یک قوطی کنسرو را کاملا بشویید و برچسب های روی آن را بردارید. برای این کاردستی لازم است برای باز کردن درب کنسرو از درب بازکن هایی که گرد بر هستند استفاده نمایید تا یک استوانه باز بدون لبه های تیز داشته باشید.

برای برداشتن برچسب های روی قوطی می توانید از الکل، سرکه و یا آب داغ استفاده نمایید.

توضیح : تا این مرحله بایستی توسط والدین و با احتیاط انجام شود.

حال برای تزیین روی آن از چند روش می توانید استفاده نمایید که در هر صورت توصیه می کنیم از چسب های مناسب و قوی مانند چسب حرارتی و با نظارت والدین استفاده شود.

۱- از اسپری رنگ استفاده نمایید که اینکار باید در فضای باز و با پهن کردن روزنامه باطله در زیر کار انجام شود.

۲- روی قوطی را با پارچه های زیبا، کاغذ های کادو بخصوص نوعی که ضد آب هستند، مقوا، فوم کاردستی، سنگ و یا صدف بپوشانید و تزیین نمایید. در تصویر سمت چپ از کاغذ کادو و روبان ، در تصویر وسط از فوم و در تصویر سمت راست از پوست درخت استفاده شده است.

۳-  روی قوطی را با رنگ اکریلیک نقاشی نمایید که این روش به دلیل دشورای و ایجاد لکه های احتمالی،  برای بچه های کوچکتر توصیه نمی شود.

برای تزیین بیشتز از چشم های عروسکی، پولک، برچسب ، پوست درخت و یا هر چیز زیبای دیگر که در دسترس دارید، می توانید استفاده نمایید.

توجه نمایید که در اینجا ما با گذاشتن تصاویر مختلف سعی در دادن ایده های جالب  به خوانندگان داریم و نمی خواهیم با دادن دستورات معلوم، محدودیتی در پرورش خلاقیت کودکان ایجاد نماییم.

امیدواریم از آموزش این کاردستی جالب استفاده نمایید و با درست کردن این کاردستی ، بچه ها به تدریج به حال و هوای رفتن به مدرسه و سال تحصیلی بازگردند.

 

یک تزیین زیبا و هنرمندانه دیگر از همین کاردستی که با کمک کاغذ کادو و نقاشی انجام شده است در بالا آمده است.

 

کاردستی جامدادی با چوب بستنی


دسته بندی: سرگرمی کودکان - کاردستی و کلاژ -

در ماه شهریورکه  بچه ها کم کم برای رفتن به مدرسه آماده می شوند.، می توان برخی وسایل مدرسه را ،در منزل با استفاده از مواد  دور ریختنی  و با کمک خود بچه ها درست کرد. بدین ترتیب  هم  خلاقیت کودکان پرورش می یابد ، هم دوستی با محیط زیست  را یاد می گیرند و هم می فهمند که برای داشتن چیز های زیبا الزاما لازم نیست هزینه زیادی صرف شود و با کمی ذوق و حوصله می توان وسایل زیبایی درست کرد.  ساختن کاردستی های مربوط به مدرسه را به خصوص به والدین بچه هایی که به کلاس اول دبستان می روند توصیه می کنیم تا کم کم برای این تغییر مهم از نظر ذهنی آماده شوند.

در این بخش  کاردستی جامدادی  با استفاده از مواد دور ریختنی آموزش داده شده  است. انواع دیگر ی از جامدادی هم بعدا آموزش داده می شود که بتوانید  یکی را انتخاب کرده و درست کنید.

انواع کاردستی جامدادی با چوب بستنی

 

کاردستی کودکان - جامدادی

مواد لازم برای این کاردستی، لوله مقوایی داخل دستمال توالت، تعدادی چوب بستنی ( یا چوب معاینه گلو که می توانید از داروخانه بخرید)، یک تکه مقوا ، چسب و رنگ یا برچسب برای تزیین است.

ابتدا مقوا را به صورت گرد یا مربع ببرید و مثل شکل زیر با چسب، به کف لوله دستمال بچسبانید.  همچنین می توانید برای کف جامدادی مشابه شکل نخست، از چوب بستنی استفاده نمایید. توصیه می کنیم در کف از مقوای کلفت استفاده نمایید وبه هر صورت کف جامدادی را سنگین کنید تا موقع استفاده واژگون نشود.

سپس دورتا دور لوله را  مانند تصویر زیر ، چوب بستنی بچسبانید.

حال آن را مطابق سلیقه خود تزیین کنید. می توانید آن را نقاشی کرده و یا مشابه تصویر بالا روی آن برچسب بچسبانید.

امیدواریم این جامدادی را با فرزندتان درست نمایید  و از آن استفاده کنید.

کاردستی خانه با پاکت شیر ۹
دسته بندی: سرگرمی کودکان - کاردستی و کلاژ -

در این بخش روش درست کردن یک کاردستی جالب با استفاده از پاکت خالی شیر یاد داده می شود. این کاردستی نیز یکی از کاردستی های ما با استفاده از مواد دور ریختنی می باشد که می تواند جایگزین اسباب بازی ها مشابه شود.

کاردستی خانه با پاکت شیر

 

ابتدا یک پاکت شیر ( از نوعی که شبیه شکل باشد) را شسته و بگذارید خشک شود.

سپس روی پاکت را با یک برگ کاغذ بپوشانید و یا اینکه آن را رنگامیزی نمایید.

با استفاده از کاغذ رنگی یا مقوا تعدادی در و پنجره نقاشی کنید.

روی پاکت را با در و پنجره و هر تزیین دیگری که دوست دارید بپوشانید.

بالای پاکت بعدا سقف شیبدار خانه خواهد شد. می توانید یک تکه مقوای مستطیل شکل را روی آن بچسبانید تا سقف خانه درست شود.

توضیح : بهتر است مشابه شکل این مستطیل قدری درازتر باشد که سقف شیبدار خانه لبه داشته باشد.

در صورت تمایل می توانید روی سقف دود کش هم بگذارید.

یکی از اهداف درست کردن کاردستی، پرورش خلاقیت می باشد بنابراین هیچ محدودیتی در طراحی و اجرای آن برای خود قائل نشوید. شما می توانید در صورت تمایل به داشتن خانه ای کوتاهتر مثل شکل سمت چپ بالا، ته پاکت شیر را ببرید و در کنارش قرار دهید. فقط توجه نمایید که بریدن این پاکت بایستی توسط بزرگترها انجام شود.

برای ایده گرفتن شما، در شکل زیر کاردستی خانه را در میان درختان ساخته شده از مقوای سبز و با تزیینات زیبا قرار داده ایم.

در تصویر زیر هم کاردستی خانه، به صورت خانه اشباح رنگامیزی شده است!

امیدواریم از آموزش درست کردن این کاردستی جالب  استفاده نمایید و آن را به همراه کودکان خود بسازید.

کاردستی حیوانات با کف دست و پا

 

این کاردستی ها با استفاده از مقوا یا کاغذ ضخیم و چسب و قیچی درست می شوند و برای سنین مهد کودک و اوائل دبستان مناسب هستند.

در این کاردستی های جالب که برای پرورش خلاقیت کودکان مفید است، ابتدا دست  و پای کودک را روی مقوا / کاغذ قرار داده و دورش را با مداد بکشید.

این کار را به تعداد لازم انجام  داده و از کودک بخواهید با استفاده از قیچی مخصوص کودکان دور این تصاویر را ببرد.

بهتر است در این مرحله برای پروش قدرت تخیل و خلاقیت هنری کودک  از او بخواهید با این قطعات بریده شده، یک تصویر مثلا یک حیوان را درست کند و در صور ت نیاز فقط به او ایده بدهید مثلا مانند تصویر بالا، می توانید بگویید دست تو می تواند شاخ یک گوزن باشد.

سپس با استفاده از چسب مایع، بخشهای مختلف کاردتسی را با نظر و کمک کودک به هم بچسبانید. برای زیباتر شدن کاردستی می توانید از تزیینات مختلف مانند چشم عروسکی، پولک، روبان ، کاموا و .. استفاده نمایید.

در عکس زیر نمونه ای از کاردستی پروانه را مشاهده می کنید که در آن بدن پروانه، با استفاده از نقش پای کودک و با لهای پروانه، با استفاده از دستان بچه درست شده است. برای جالب تر شدن از چشم های عروسکی برای چشم پروانه و از کاموا یا مقوایی که به صورت باریک بریده شده برای شاخک های این پروانه زیبا می توانید استفاده نمایید.

 

در تصویر زیر کاردستی جالب و آسان مرغی را مشاهده می کنید که پرهای آن با تعداد زیادی از نقش های دست کودک درست شده است. برای زیباتر شدن این کاردستی از رنگهای مختلف قرمز، نارنجی و زرد برای دم  پرنده استفاده شده است.

 

 

 

 

در این تصویر، عکس کاردستی یک جغد سیاه و زیبا را می بینید که با استفاده از دستان کودک ساخته شده است.

و در آخرین تصویر کاردستی جالب و ساده یک کبوتر زیبا و یک پروانه را مشاهده می کنید.

درست کردن کاردستی که در این نوشته آموزش داده شده را برای سنین مهد کودک، پیش دستانی و اوائل دبستان توصیه می کنیم.

 

کاردستی با جعبه تخم مرغ

کاردستی با جعبه تخم مرغ نیز یکی از کاردستی هایی است که با مواد دور ریختنی و قابل بازیافت ساخته می شود.

کاردستی کودکان - کفش دوزک

ابتدا تکه های جعبه تخم مرغ را جدا کرده و به شکل دلخواه رنگ نمایید تا بدن کفش دوزک درست شود. برای این کاردستی جعبه های مقوایی مناسب ترند.

سپس دو عدد چشم عروسکی را به یک منگوله کروی شکل بچسبانید تا سر کفش دوزک درست شود. برای کفش دوزک با نواری از مقوا یا سیم های پلاستیکی شاخک بگذارید.

حال سر کفشدوزک را به بدنش بچسبانید.

امیدواریم این کاردستی زیبا را با بچه ها درست کنید

تهیه وتنظیم :زهرامعینی دانشمندی مسئول کلاسهای ضمن خدمت مربیان ومدیران مهد کودک

منبع:اینترنت سایت کودک سیتی

انشاءا... که مورد استفاده قرار گیرد.

دعای خیر شما جهت آمرزش فرزند عزیزم مرحوم کما ل رشیدی

بهمن ماه 90

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه یکم اسفند 1390ساعت 12:53  توسط زهرا معینی دانشمندی  |